آموزش word

 
فصل دهم : ایجاد جدول
نویسنده : پرستو شیری - ساعت ۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٠
 

برای آنکه بتوانید عرض خانه های خود را کم و زیاد کنید ، کافیست تا بین بین دو خانه قرار بگیرید با قرار گرفتن بین دو خانه نشانه شما به شکل یک فلش دو طرفه در خواهد آمد . حال با کشیدن خط به سمت دیگر یک خانه بزرگتر و خانه دیگر کوچکتر می گردد .


-ایجاد جدول از طریق منوی جدول ( Draw table ) :

- امکان تغییر عرض خانه ها

- امکان تغییر ارتفاع خانه ها

- ادغام و حذف خانه ها

- درج متن در محل های گوناگون یک خانه

- تایپ عمودی

- مساوی کردن عرض و ارتفاع خانه ها

- قالب بندی خودکار

درج ستون

- ایجاد جدول از طریق منوی جدول ( Draw table ) :

 از منوی Table روی زیر منوی Draw table کلیک نمایید . با کلیک روی این گزینه نوار ابزار Table & Border ظاهر می گردد و گزینه قلم موجود روی این نوار ابزار به داخل می رود .

روی مداد کلیک کنید . اکنون مداد در دست شماست ، به راحتی می توان روی نقطه و کشیدن آن چهار گوشی که همان خط دور یا حاشیه جدول است ، رسم کنید .

حال نوبت کشیدن خطهای وسط است . رسم این خط ها نیز آسان است کافیست تا از نقطه بالایی خطی به نقطه پایینی رسم کنید .

- روش دیگر ایجاد جدول :

این روش از طریق نوار ابزار استاندارد انجام می گیرد . برای درج جدول باید روی نشانه جدول که به نام Insert table میباشد کلیک کنید .

- امکان تغییر عرض خانه ها :

برای آنکه بتوانید عرض خانه های خود را کم و زیاد کنید ، کافیست تا بین بین دو خانه قرار بگیرید با قرار گرفتن بین دو خانه نشانه شما به شکل یک فلش دو طرفه در خواهد آمد . حال با کشیدن خط به سمت دیگر یک خانه بزرگتر و خانه دیگر کوچکتر می گردد .

- امکان تغییر ارتفاع خانه ها :

همانطور که برای تغییر عرض ستون قرار گرفتید برای تغییر ارتفاع خانه ها باید بین دو خانه قرار بگیرید ، اکنون می توانید ارتفاع خانه ها را تغییر دهید .

- ادغام و حذف خانه ها :

برای آنکه بتوان خانه ها را ادغام یا حذف نمود باید از روی نوار ابزار Table & Border روی نشانه پاک کن ( Eraser ) و سپس روی خطی که وسط دو خانه قرار گرفته کلیک کنید با انجام این عمل خط حذف شده و دو خانه ادغام می شوند . با برداشتن این خطوط خانه های جدول ادغام یا حذف می شوند .

 - درج متن در محل های گوناگون یک خانه :

برای آنکه در محل های گوناگون یک خانه تایپ کنید گافیست روی خانه مورد نظر کلیک راست کنید . حال با انتخاب گزینه Alignment سه حالت مختلف برای قرار گرفتن متن در یک خانه در اختیار شماست این حالت ها را میتوانید در نوار ابزار مشاهده کنید .

 - تایپ عمودی :

برای تایپ عمودی در جدول کافیست خانه مورد نظر را انتخاب کرده سپس کلیک راست نمایید . حال با انتخاب گزینه  Text Direction متن به شکل عمودی تایپ خواهد شد . البته هر بار کلیک مجدد موجب چرخش به حالتی دیگر می گردد . این گزینه را می توان از روی نوار ابزار یا از منوی Format انتخاب کرد . با کلیک روی این گزینه انتخاب نوع تایپ وجود دارد کافیست تا روی گزینه آن کلیک کنید و Ok بزنید .

- مساوی کردن عرض و ارتفاع خانه ها :

برای مساوی کردن عرض و ارتفاع خانه ها دو نشانه روی نوار ابزار  Table & Border وجود دارد یکی خانه ها را مساوی کرده ( Distiribute Columns Evenly ) و دیگری ارتفاع خانه ها را مساوی می کند ( Distribute Rows Evenly ) این دو گزینه را می توانید از منوی Table بیابید .

قالب بندی خودکار

- قالب بندی خودکار (Table Auto Format)

این زیر منو که در منوی Table قراردارد این امکان را میدهد تا از طرح های از پیش آماده برنامه Word استفاده کنید.

با کلیک روی این زیر منو پنجره ای ظاهر میشود. در سمت چپ توسط گزینه Formats انواع و اقسام طرح های آماده را در اختیار دارید. پس از تایپ جدول و بلوک آن کافیست تا یکی از این طرحها را انتخاب کنید. با انتخاب طرح مورد نظر تمامی جدول شما به شکل نمونه انتخابی در خواهد آمد.

1- تائیدات قالبها (Format To Apply) :

الف) کناره ها (Borders) : توسط این گزینه میتوانید خطهای جدول را بردارید یا بگذارید.

ب ) سایه (Shading) : توسط این گزینه میتوانید از انواع و اقسام سایه در جدول استفاده کنید.

ج ) قلم (Font) : توسط این گزینه انواع و اقسام مختلف قلمها در جدول بکارمیرود.

د ) رنگ (Color) : توسط این گزینه امکان دارید تا از رنگهای مختلف در جدول استفاده کنید. ( البته در صورتیکه چاپگر رنگی در اختیار داشته باشید).

ه ) جمع کردن خودکار (Autofit) : این گزینه موجب جمع شدن جدول و مرتب شدن آن میگردد. توجه : اگر داخل این گزینـــه ضربدر نزنید با ضــربدر زدن داخل گزینه (سایه) فقط از ترام های بین سفید و مشکی برای رنگهای داخل جدول استفاده میشود.

2- تائیدات قالبهای ویژه (Apply Special Formats to) :

با انتخاب این گزینه میتوانید مشخصات تیتر اصلی را تغییر جلوه دهید.

الف ) سرتیتر ردیف (Heading Rows) : کلیک روی این انتخاب موجب خواهد شد تا ردیف اول بعنوان تیتر اصلی قرار بگیرد.

ب ) ستون اول (First Column) : کلیک روی این انتخاب موجب خواهد شد تا ستون اول بعنوان تیتر اصلی در نظر گرفته شود.

ج ) ردیف آخر (Last Row) : کلیک روی این انتخاب موجب خواهد شد تا ردیف آخر سرتیتر اصلی در نظر گرفته شود . نمونه این جدول بیشتر در هنگام تایپ سندهای حسابداری مورد استفاده قرار می گیرد که ردیف انتهایی ( یا جمع ) بعنوان تیتر می باشد.

د ) ستون آخر (Last Colmun) :
کلیک روی این انتخاب موجب خواهد شدتا ستون آخر بعنوان سرتیتر اصلی در نظر گرفته شود.

امکان این که دو تیتر اصلی وجود داشته باشد نیز وجود دارد . کافیست تا دو گزینه را کلیک کنید.  

درج ستون


- درج ستون(Insert Colmun) :

برای اضافه کردن یک ستون از منوی Table زیر منوی Insert Colmun میتوان استفاده کرد.

- درج ردیف( Insert Row) :

برای اضافه کردن یک ردیف از منوی Table زیر منوی Insert Row میتوان استفاده کرد.درصورتیکه بخواهید به آخر جدول یک ردیف اضافه کنید کافی است مکان نما رادر آخرین خانه قرار داده سپس کلید Tab صفحه کلید را بفشارید.

- درج خانه (Insert Cell) :

برای اضافه کردن یک خانه از منوی Table زیر منوی Insert Cell میتوان استفاده کرد.
- حذف(Delete) :

برای حذف کردن یک ستون و یک ردیف و یا یک خانه از منوی Table زیر منوی Delete میتوان استفاده کرد.

- شکستن جدول (Break Table) در طور صفحه:

ردیفی که میخواهید در صفحه بعد ظاهر شود کلیک کنید و Ctrl+Enter را بفشارید.   
- تکرار تیتر اصلی در جدول(Heading) :

قبل از دانستن این نکته باید بدانید که در یک جدول بالاترین ردیف بعنوان تیتر اصلی در نظر گرفته میشود. حال اگر میخواهید این تیتر اصلی جدول در تمامی صفحات ( هنگامی که جدول در چند صفحه پشت سرهم تایپ میشود) تکرار شود کافیست تا مکان نما را روی تیتر اصلی قرار داده و از منوی Tableروی زیر منوی Heading کلیک نمائید این عمل موجب خواهد شد که این تیتر اصلی در تمامی صفحات جداول پشت سر هم تکرار گردد.

- جداکردن یک جدول به دوجدول مستقل(Split Table) :

برای جدا کردن Table به دو قسمت جایی را که میخواهید اولین جای Table دوم باشد کلیک و بلوک کنید در منوی Table زیر منوی Split Table را انتخاب کنید.
 


 
comment نظرات ()
 
 
 چت روم

كد چت روم

كد عكس تصادفی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس